Zadanie 5. Opracowanie wzorów allometrycznych oraz wskaźników akumulacji biomasy (BEF) umożliwiających przeliczenie miąższości grubizny drzew na biomasę nadziemnej części drzew oraz wielkość związanego w nich węgla.
Głównym celem zadania jest opracowanie algorytmów pozwalających na przeliczenie aktualnej zasobności grubizny drzewostanu na ilość biomasy nadziemnej oraz ilość związanego w niej węgla. Celem pośrednim jest opracowanie równań allometrycznych dla gatunków drzew będących przedmiotem badań, umożliwiających obliczanie stanu biomasy i masy węgla w niej związanej dla pojedynczych drzew i drzewostanów. W dalszej kolejności opracowane zostaną przeliczniki umożliwiające transformację zapasu grubizny na biomasę i ilość związanego w biomasie drzew węgla z wykorzystaniem regionalnych wskaźników akumulacji biomasy (Biomass Expansion Factor, BEF), z uwzględnieniem zmienności wynikającej z wieku drzewostanów oraz warunków siedliskowych ich wzrostu.
Partnerzy z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (WL UP), Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym (IBL), Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (WL UR), Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (WL SGGW) oraz Instytut Dendrologii PAN w Kórniku (ID PAN) dostarczą dane służące do wyprowadzenia równań allometrycznych i regionalnych wskaźników akumulacji biomasy (BEF). Pracownicy naukowi każdego z zespołów będą uczestniczyć w opracowaniu algorytmów umożliwiających przeliczenie zapasu drzewostanu na masę związanego w nim węgla.